zdroje logo

Světelné zdroje - články

Zde najdete články na téma světelných zdrojů, seřezané podle data, od nejnovějších po nejstarší.

29.11.2014 - Změna v určení roku výroby u výbojek

V úvodu tohoto článku chci upřesnit, že se jedná o změnu v určení data výroby u výbojek Tesla RVLX 80 a 125W ze začátku 80. let, které mají mosaznou patici a uvedenou cenu v Kčs. Vede mne k tomu několik věcí. Tak za prvé, když jsem zrevidoval sbírku a srovnal do regálů výbojky podle let výroby zjistil jsem, že řada podle let končí rokem 1979, ale pak následuje až rok 1986, jak u 80 tak u 125 Watt. Říkal jsem si, že není možné, abych za celou tu dobu nesehnal tyto výbojky ze začátku 80. let. Pak se mi také kolega sběratel pochlubil s výbojkou s uvedenou cenou v Kčs, mosaznou paticí a hlavně delta systémem ukotvení hořáku. Důvodů, ale bylo nakonec mnohem více, viz. dále...číst dál článek.

30.5.2014 - Halogenidové výbojky - historie výroby, technologie, prototypy / Stanislav Slabyhoudek

V roce 1966 se na světovém trhu objevily halogenidové výbojky. Princip, známý od roku 1905, byl oprášen a od počátku 60.let důkladně zkoumán Gilbertem H. Reilingem, pracovníkem firmy General Electric. Reiling vyzkoušel 59 různých prvků, které vnášel do výboje klasické rtuťové výbojky. S podstatnou změnou. Samotné kovy, abychom je odpařili a vybudili ve výboji, potřebují obvykle velmi vysoké teploty, těžko snesitelné většinou průhledných materiálů. Hustota par musí být taková, aby ve výboji bylo dostatečné množství iontů. Reiling vnesl do výboje kovy ve formě halogenidů, jodidů, bromidů a chloridů. Halogenidy se v ose výboje rozloží a poskytnou dostatečnou hustotu par...číst dál článek.

9.5.2013 - Růžová výbojka - Zapomenutý projekt Tesly Holešovice / Stanislav Slabyhoudek

Rtuťová výbojka s růžovou baňkou (typ deluxe) byla vyvíjena počátkem 60.let v holešovické Tesle. Protože ortofosfátový luminofor přidával do světla jen asi 3% oranžové složky, byl pro exportní účely použit luminofor fluorogermanátový (FG), který přidal asi 6% červené...číst dál článek.

30.11.2012 - Konstrukce rtuťových výbojek Tesla.

K sepsání tohoto článku mě přinutilo několik důvodů. Nedávno se na jistém aukčním webu objevila výbojka RVL 250W z roku 1967 se zvláštní konstrukcí držící hořák. Cena se vyšplhala na 4700 Kč (šílenost), takže bylo jasné, že by ji sběratelé chtěli do sbírky. Co je na této výbojce tak vzácného? Čtěte dále. Druhým důvodem bylo, že jsem si před nějakou dobou prohlížel fotky různých RVC a nemohl si nevšimnout dvou typů delta systému. Rozhodl jsem se proto všechny konstruce a jejich rozdíly v tomto článku popsat...číst dál článek.

7.6.2012 - Zářivky a sběratelství /Richard Dvořák/.

Jednou z kategorií světelných zdrojů z pohledu (nejen) sběratelského jsou zářivky. Ale jak mám možnost sledovat dění v „obci sběratelské“, zdá se mi, že jsou stále trochu opomíjené a nedoceněné. Jistě,mnoho sběratelů tvrdí že je brzdí rozměrové důvody. Pokud beru v úvahu 40 a 65W, tzn. nejrozšířenější příkony, pak je pravda, že větší počet už je znát. Ovšem – zářivka nerovná se jen tyto wattáže. Jako ve všech kategoriích světelných zdrojů, i zde je nepřeberné množství typů, tvarů, barev, příkonů, výrobců atd. A tak se můžeme setkávat s miniaturami o délce několika cm a průměru 3 mm, ale i s kusy o délce sahající k 2 m. Stejně tak tvary – lineární, kruhové, jednoduché i vícenásobné „U“,ale i různě zakroucené „prasečí ocásky“, u kompaktních verzí i s možností krycí baňky...číst dál článek.

2.1.2012 - Organizování sbírky světelných zdrojů - podstavce z kartonu.

Pokud máme již větší sbírku světelných zdrojů a chceme-li si je vystavit a ne jen skladovat v krabicích někde ve sklepě či garáži, určitě jste také řešili problém, jak žárovky a výbojky "postavit". Kupovat desítky či stovky objímek je nereálné a mít lampy na policích jen tak položené je zase neestetické. Já již od svého začátku sbírání zvolil způsob obalení patice žárovky nebo výbojky kartonem. I když jsem viděl různé způsoby "stavění", kartonové podstavce se mi líbí zatím ze všeho nejvíce. V tomto článku vám předvedu svoji metodu a výrobu kartonových podstavců...číst dál článek.

27.11.2011 - Hulínské tisícovky po třetí.

Tisíc wattové výbojky Tesla z 80. let či polské Polam ze 70.let jsou dnes již velkou vzácností. Proto jsem od léta doufal v další návštěvu Hulínského kovošrotu, kde jsou tyto vyjímečné výbojky stále zamontované v reflektorech. Až nyní jsme se konečně s Kutilem domluvili a opět se po roce setkali v Hulíně a vydali se na cestu ke kovošrotu, tentokráte však s cílem vybrat již všechny zbylé výbojky, protože v dnešní době není jisté nic, ani to, zda by tam stožáry mohli být ještě příští léto. I když byla zima, dařilo se celkem rychle výbojky z reflektorů vysvobodit a pomocí provazu spouštět dolů, čím se práce dost urychlila...číst dál článek.

14.11.2011 - Japonské oči.

Výbojky. Rtuťové výbojky. Čiré rtuťové výbojky. Čiré BT rtuťové výbojky! Šperky sbírky. Před nějakým časem se zrodil nápad objednat nádherné, nadupaně našlapené, čiré, BT rtuťové výbojky z Japonska. Po mnoha dlouhých měsících, kdy se plavili na lodi, konečně přišly mezi své sběratele. Iwasaki EYE Hid Lamps se zabydlely v našich sbírkách. Kdo si je koupil, neprohloupil, jedná se o velmi hezky zpracované kousky a jen 1000W velká BT baňa je zhmotnění krásy samo osobě. Někdo si koupil podle chutě buď malé wattáže, velké wattáže a majetnější z nás celou řadu 40 - 1000W. Nu a téma na článek bylo hned na světě...číst dál článek.

20.6.2010 - Výroba čiré výbojky - RVC 1000W.

Kdo ze sběratelů výbojek by nezatoužil po RVC, tedy čiré rtuťové výbojce. Sehnat 125 či 250W RVC není ještě největší problém, ale taková 1000W RVC je prakticky nemožná. Pokud se vyráběla, tak naposledy někdy v 60.letech. Do oběhu se dostala víceméně náhodou a snad je ještě dnes někde v nějaké staré fabrice zamontována, ale tomu už moc nevěřím. A tak jediná možnost, jak vlastnit čirou tisícovku, je si ji přetvořit z normální, luminoforem pokryté RVL-Xky...číst dál článek.

16.6.2010 - Pralesní lampy potřetí a naposledy.

Osvětlení areálu dřevopodniku v Holešově mě zlákalo již několikrát. Poprvé jsem jen mlsně obcházel okolo plotu a čumákoval co v lampách je. Podruhé jsem již organizovaně uspořádal výpravu s plošinou a posbíral několik výbojek, především RVLX ze 70 let. Času tehdy nebylo moc a proto jsem prozkoumal jen každou třetí lampu. Nyní to však nebylo jinak. Měl jsem jen půl hodiny času s plošinou a vybral jsem tedy ty nejohrozenější lampy, které budou co nevidět demontovány z důvodu stavby supermarketu...číst dál článek.

14.5.2010 - Tisícovky z Hulína.

Kdo byl na setkání v Holešově (viz.minulý článek) tak ví, že jsme se s Jardou "Kutilem" domluvili na druhé návštěvě kovošrotu v Hulíně, kde stojí stožáry s 1000 wattovýma výbojkama RVIL, RVILX a RVLX. Po telefonické domluvě jsme se setkali v Hulíně okolo 10.hodiny a vydali se směrem k loveckému revíru. Tentokrát jsme to ale vzali zevrubně a prozkoumali každý ze stožárů, které v areálu stojí. Vůbec nás nenapadlo, že se mezi Teslama najde i menší překvapení v podobě tisíc wattové výbojky Polam LRF. V nejodlehlejších stožárech bylo nakonec přepolampováno. Ale samozřejmě že došlo i na starou dobrou Teslu...číst dál článek.

12.9.2009 - Tři magická čísla.

Dnešní datum s třemi devítkami (tedy 9.9.09) vypadalo ještě ráno jako každý jiný den až do doby, než mi zavolal Jarda alias Mr.Kutil, že má povolení vylést si na 8 metrové stožáry v nedalekém Hulíně a vymontovat zde 1000 wattové výbojky. Co nejdříve jsem přijel také do Hulína, abych byl u toho a mohl nafotit fotky na tento článek. Zpočátku jsem ještě netušil, že trojka, tady bude hrát další roli...číst dál článek.

8.9.2009 - Dárek k narozeninám.

Před nějakým časem jsem navštívil areál dřevopodniku (viz. článek Lampy v pralese), kde je větší počet pouličních lamp, které už něco pamatují. V jedné z nich jsem objevil také vzácnou RVC, čirou rtuťovou výbojku, a to mě nakoplo k tomu, abych se pokusil zajistit všechna povolení pro návštěvu areálu s plošinou a abych zkusil "sondu" co vlastně lampy ukrývají za poklady. Vše se podařilo vyjednat a já si tak mohl nadělit narozeninový dárek v podobě zajímavého zážitku...číst dál článek.

27.8.2009 - Tři ulice - tři žárovky.

Asi před třemi týdny jsem zmapoval ulice, kde jsou pořád stará plechová svítidla z 50 let, která mají místo výbojky ještě klasickou žárovku. Ulice jsou minimálně čtyři, ale pouze ve třech byla ještě žárovka v objímce. Jelikož jsou dost vysoko a žárovka je špinavá, nebylo možné určit o jaký typ jde. Také jsem zatoužil mít ve sbírce alespoň jednu z těchto starých žárovek. To se mi k mému překvapení nakonec splnilo, ale pěkně popořádku...číst dál článek.

zpět na zdroje

zpět