světelné zdroje logo

Světelné zdroje - úvod

Výbojky a žárovky, to byl hlavní důvod, proč vůbec vznikla tato webová stránka. Když jsem totiž začínal sbírat "světlo", tak jako první se kě mě dostaly žárovky z nejbližšího okolí, tzn. z domu. Prohledal jsem nejprve všechny skříně a místa, kde by něco jako žárovka mohlo být, pak jsem prohlédl také lustry a svítidla, co v sobě ukrývají a když se našlo něco zajímavého, hned jsem to bral do začátku sbírky. Ještě jako malý klučík si vybavuju z domu stojan na tři žárovky a v každé objímce byla nějaká jiná barva. Když se tento stojan před mnoha lety vyhazoval, ještě jako děcko, jsem z něj zachránil zelenou a oranžovou žárovku, aniž bych tušil proč. Prostě mi něco říkalo, že je škoda je také vyhodit. A vida, jak se hodily po těch letech. Staré a kvalitní Narvy 40W.

Základní témata světelných zdrojů:

Články o světelných zdrojích - sekce věnovaná jednotlivým článkům na téma žárovek a výbojek, prostě světelným zdrojům. Novinky ve sbírkách, popisy jednotlivých zdrojů, zajímavé nálezy, lov na žárovky a mnohé další články seřazené podle data od nejnovějších po nejstarší.

Má sbírka světelných zdrojů - fotogalerie a popis jednotlivých světelných zdrojů v mé sbírce. Zaměřuji se především na naši značku Tesla (Teslamp, Novalamp, S-Lamp, Tes-lamsp), ale mám ve sbírce pochopitelně také výbojky či žárovky jiných značek, ať již z důvodu, že takový typ Tesla nedělala či prostě jen pro to, že je něčím zajímavý nebo se mě líbil. Stránka se postupně doplňuje podle přírůstků do mé sbírky.

Obaly od světelných zdrojů - během sbírání světelných zdrojů se podaří sehnat i funglovky zabalené v originálním obalu. Po nějaké době sběratel zjistí, že obalů je vícero a brzy dojde k závěru, že by nebylo špatné si je nechávat a možná i "sbírat". Tak tomu bylo i u mne a po všech těch letech se obalů nashromáždilo několik desítek a proto mohla vzniknout tato galerie. Stránka se bude průběžně doplňovat.

Podrobněji na téma světelných zdrojů:

Světelné zdroje review - nyní již součást Výbojkopedie. Velmi vynikající a podrobný popis všech dnešních světelných zdrojů! Přehled světových značek a typů. Vše vypracoval Stanislav Slabyhoudek. Doporučuji přečíst od začátku do konce!.

Výbojkopedie - základní zdroj informací o světelných zdrojích značky Tesla, především o výbojkách rtuťových, sodíkových, halogenidových a také o zářivkách. Popis výbojky, funkce, zapojení, použití a mnohé další.

zpět