Sbírka záznamových médií

Sbírat "cédéčka" mě nenapadlo jen tak, z ničeho nic. Už při prvním kontaktu s počítačem někdy v roce 1996 jsem pochopitelně také vnímal záznamová média, tehdy především diskety, ale během roku 1997 i první CD. Kamarád, který měl bohaté rodiče, měl v letech 1997-1999 počítač IBM s vypalovačkou a vzpomínám na fronty "známých", kteří po něm stále chtěli něco vypálit. A s tehdejší vypalovačkou 1x - 2x to byla vždy věčnost, než se disk dopálil - tedy pokud se v půlce nesekl po nějaké chybě, jak bylo tehdy běžné.

Své první CD jsem si koupil v červnu 1997 - šlo o přílohu v časopise Score č. 42 s ukázkami her (například demo Shadow Warrior). Své první CD jsem si vypálil u kamaráda v březnu 2001, jde o disk TDK CD-R74, 650MB, 16x a čitelný je dodnes. První DVD jsem vypaloval v lednu 2010, do té doby jsem si s běžným CD-R bohatě vystačil. A aby byl výčet kompletní, tak první Bluray disk jsem vypálil v létě 2014 (Verbatim BD-RE) na externí Bluray vypalovačce LG.

První náznaky mé dnešní sbírky pocházejí z roku 2005, kdy jsem si koupil různá média na pokusy - CD-R, CD-RW různých značek a rychlostí. Už tehdy se projevil vliv "značky". Zatímco Verbatim a snad ještě Imation jsou prakticky bez vady a spolehlivé, tak ostatní mi dnes již nejdou číst - a některá se zničila hned po vypálení (např. Sony z hypermarketu). Během těch pár let se na trh dostal další typ disků, jako DVD+/-R, DVD+/-RW, DVD DL, BD-R, BD-RE a mnohé další. Základ mé sbírky tvoří především disky značky Verbatim, jelikož se mi osvědčili jako nejspolehlivější. Disky mohu dělit podle stáří, podle rychlosti čtení (zápisu, případně přepisu), podle přebalu či podle balení (v krabičce "jewel", slim nebo spindle) a samozřejmě podle typu.

Přehled mé sbírky:

verbatim cd-rverbatim cd-rwverbatim audioverbatim dvd-r

verbatim dvd-ramverbatim blurayostatni cd-rostatni cd-rw

cd audioostatni dvdostatni blurayostatni dvd-ram