Nové úlovky (nejen) Tesla od S.Slabyhoudka

Jelikož jsem měl v práci volno, mohl jsem využít krásného letního počasí a vydat se opět někam na cesty. No a vzhledem k tomu, že jsem měl nachystáno několik světelných zdrojů pro pana Slabyhoudka, rozhodl jsem se, po vzájemné domluvě, právě pro cestu do Kralup nad Vltavou, kde jsem byl naposledy před pěti lety.

Cestu vlakem jsem trávil sledováním svítidel veřejného osvětlení - a že je u nás zatím co sledovat. V Praze na hlavním nádraží mě očekával kolega sběratel z Teletýmu Lukáš Petřík, který taktéž využil volného dne ve škole, aby jel semnou do Kralup, protože chtěl osobně poznat našeho největšího sběratele. Slunce žhnulo a my se i s mojí těžkou kabelou konečně dostali k obchodu elektro zbožím - "Sláva".

Decentně jsme s Lukášem vyčkali na odchod zákazníků, abychom nepřekáželi a pak jsme se už mohli ponořit do chládku a stínu obchodu s různými světelnými zdroji. Bedlivé oko sběratelovo okamžitě narazí na zavěšené velké žárovky 2000, 3000, 5000 ale i 24 000 Wattové. Na policích se povalují i halogenidové výbojky HMI 4000 a 12 000 W a nepřeberné množství dalších světýlek. Jedná se však o sbírkové kusy, ke koupi jsou samozřejmě určené jen moderní světelné zdroje, kterým kralují odpudivé LEDky. Nicméně nebyl by to obchod největšího sběratele, aby se v něm nenašlo i něco staršího a sběratelsky zajímavého. Například já zajásal nad žárovkami Tungsram 100 a 300 W, které mi chybí do řady těchto žárovek. Lukáš zase projevil zájem o malé žárovičky do rádií - samozřejmě značky Tesla.

Během volných chvil mezi příchody zákazníků, jsme také diskutovali nad rozličnými baňkami výbojek a žárovek, kde jedna byla vzácnější než druhá (nízkotlaký sodík s paticí E40, nízkotlaké rtuťové výbojky, prototypové Tesly s monokrystalem a mnohé další). Došlo také na zkoušení výbojek a kocháním se jejich světlem. Pod bedlivě přísným dohledem kočky Aji proběhla také výměna výbojek a žárovek, což pro mne znamenalo velké doplnění sbírky.

Já získal několik Tesel, nejvzácnější je zcela určitě prototypová sodíkovka SHC 70 s doutnavkou a safírovým monokrystalem (a mosaznou paticí) z roku 1975, z vývoje ing. Sokola. Doutnavka zde nahrazuje zapalovač v předřadníku a i když se jedná dnes o běžnou věc (ve sbírce mám Sylvanii i GE Lucalox s doutnavkou) v podobě Tesly je to samozřejmě tutti-frutti kousek. Na konstrukci výbojky je také odpojovač, který brání znovu zapálení doutnavkou. Na druhém místě v pořadí podle vzácnosti bych uvedl Teslu RVC 125 s deltou, číslem 18, tedy z roku 1978. Tento nádherný kousek doplní mou řadu čirých rtutí. Další v pořadí je před-prototypová sodíkovka SHCP 110 z roku 1988, jde o nejstarší výbojku tohoto typu co mám. Vzhledově sice stejná jako mnohé další, ale může mít jinou náplň či materiál hořáku. K Teslám pak patří také SHLP 210, což je zcela běžná komerční věc, ale s číslem 14, z roku 1984, se jasně řadí na první místo nejstarších SHLP co mám (a co mi chyběla do řady podle let výroby). Teslu uzavírá úsporka DZ9 z výroby Tesla Lenešice (malé číslo začíná číslicí 6). Ne-Teslácké kousky jsou žárovky Tungsram 40 (s vrchlíkem), 100 a 300 W a především zajímavá argonová výbojka Polam UFO 4a z roku 1985, na 28V, která svítí modrobíle a byla určena jako pomocné osvětlení luminiscenčních přídtrojů v kabinách letadel buď jako bílé světlo, nebo jak zdroj UV.

v obchodě Stanislava Slabyhoudka

Společná fotka v obchodě, fotil Lukáš.

kočka Ája

Kočka Ája bedlivě střeží obchod.

vybalení výbojek

Světelné zdroje po vybalení z báglu.

SHC s doutnavkou

Největší vzácnost, SHC 70 s doutnavkou, monokrystalem a mosaznou paticí, rok 1975.

SHC s doutnavkou

Detail na konstrukci - ručně psané číslo říká, že mám 128. výrobek této řady.

RVC 125 s deltou

Tesla RVC 125 s deltou z roku 1978.

RVC 125 s deltou

Detail na konstrukci delta držící hořák.

RVC 125 s deltou

Detail na razítko.

Tesla SHCP 110

Tesla SHCP 110 předprototypové série, rok 1988.

Tesla SHLP 210

Tesla SHLP 210 z roku 1984 na doplnění řady.

Polam UFO

Argonová výbojka Polam UFO4a.

Odkazy:

"Sláva" elektro, prodejna světelných zdrojů a audiovizuální techniky oficiální web.

Virtuální muzeum žárovek Stanislava Slabyhoudka.

zpět