Minisetkání u Slávka 2013

Jednou jsem projížděl web a začetl jsem se do článku o minisetkání u Slávka. I když se to nezdá, je tomu už rok, kdy proběhlo. Napsal jsem o tom Slávkovi (který s povzdechem zavzpomínal na ty časy, kdy měl ještě všechny prsty) s tím, že by nebylo marné něco podobného uspořádat i letos mezi svátky. A úplně stejnou myšlenku měl také Petr, takže jsme jen našli datum, které nám pasuje, což bylo nakonec v neděli 29. prosince.

Okolo druhé hodiny odpolední, jsme se všichni tři sešli před Slávkovým sídlem, u lampárny. Když jsem přicházel z nádraží, tak již z dálky bylo vidět kmitající ruce Slávka, který již něco kutil na balkoně. Petr zatím jen přihlížel a smál se, když si Slávek ještě nevšiml, že jsem už taky přišel. Slávek rafinovaně využil naší přítomnosti a místo teplého pokoje a vášnivé diskuze nad svítidly, jsme byli zaúkolovaní při pomoci obnovy lampárny, kde se na svítidla nešáhlo od doby výstavy na zámku.

Jako první se musely některé lampy vynosit z balkonu, aby vzniklo místo na instalaci svítidel, která půjdou na výložník. Tzn. doutníci, převracejda, závěsný bloud a další pryč a na výložníky Slávek věšel óčka, rakev a polskou bačkoru. Došlo také na nejhorší práci, zapojení sadovky a kuželu na stojanu. Ale naštěstí se to povedlo bez nehod a obě lampy zase svítí jako v létě na výstavě. Čas docela rychle plynul a prakticky zbývalo jen vrátit velká svítidla zpět na balkon. Trochu zdrželo polské mesko, které se bránilo nasazení na výložník, ale i to se nakonec zvládlo.

Ve finále jsme se také podívali do Slávkova pokoje, kde má fungl novou kamenici jako lampu na čtení. Také jsme se na chvíli pokochali svitem UV světla z čiré zářivky Razno. Když bylo vše prohlédnuto, rozhodli jsme se setkání zakončit výletem k nedalekému nádraží, kde jsem si nedávno všiml rtuťově svítící sadovky, kterou jsme ještě neměli vyfocenou. To jsme napravili a během toho jsme našli také dvojvýložník s velbloudy, kde jeden svítí sodíkem a druhý rtutí. Tma brzkého večera nás donutila se nakonec rozloučit, jelikož Petra čekala zpáteční cesta domů a nás se Slávekm ranní vstávání do práce.

I když jsme byli jen tři, tak bylo fajn se zase sejít a jen tak probrat lampy a podívat se jak která svítí. Se Slávkem jsme se říkali, že nabudoucí rok by mohlo minisektání proběhnout v duchu průzkumu nejbližších obcí a focení světel. Tak uvidíme. Článek o minulém minisetkání je ZDE.

minisetkání u Slávka

Slávek: "hmm, možná by to tak šlo". Petr: "se divím, že to ještě nespadlo".

minisetkání u Slávka

Přidělávání výložníku na óčko.

minisetkání u Slávka

Nesnadná práce se zapojováním sadovky.

minisetkání u Slávka

Před lampárnou se svítilo a kutilo.

minisetkání u Slávka

Ukázka tvrdého UV - zářivka Razno.

minisetkání u Slávka

Detail na krásné, ale nebezpečné modré světlo.

minisetkání u Slávka

Nesmí chybět ani závěrečná společná fotka.

minisetkání u Slávka

Jedna z mála svítících rtuťových sadovek v Hulíně.

minisetkání u Slávka

Sodíkovo-rtuťový dvoj velbloud na parkovišti.

zpět