Zimní žabince

I když se zdá, že oranžový sodík nahradil většinu světla v ulicích, lze i dnes občas narazit na rtuť a ve vyjímečném případě i hezky vysvícenou. Během listopadu a prosince jsem často cestoval a všimnul jsem si několika míst, kde opravdu svítí stařičká rtuť v odstínu žabince. A protože na svých cestách myslím i na lampy, nafotil jsem je a vy se tak můžete také na krásu tmavě zeleného brčálového světla podívat.

První zajímavé místo je parkoviště u Alberta v Přerově. I když zde svítí jen pár lamp, tak uvnitř musí být zcela jistě ještě původní a nikdy neměněné výbojky. Tmavě zeleného světla si všimne každý "lampař" když jede okolo v nočních hodinách. Během jedné listopadové noci jsme se zde zastavili se Slávkem a pořídili pár fotek. Svítidla jsou sice moderní, ale výbojky budou původní - snad ještě poslední Teslampy? Nevěřím, že by se Osram a podobné značky dožily takového stáří a fáze žabince. Pokud projedete další části Přerova, najdete určitě více rtuťových lamp, jako například velbloud v jednom průmyslovém areálu.

Druhé zajímavé místo, kde by se hlavně vyřádili óčkofilové, je na nádraží v Olomouci. Na prodlouženém nástupišti zde mají zavěšená óčka, která po setmění svítí všemi barvami. Může za to fakt, že jsou osazená výbojkou, úsporkou, ale zdá se že i žárovkou. Ovšem nejkrásnější jsou óčka až u samého konce perónu, kde svítí stařičká rtuťka, snad i originál. Takové brčálové světlo mám fakt rád a vždy, když jsem večer v Olomouci, se na něj podívám. A jelikož již začala rekonstrukce tohoto nádraží, tak se bude jednat o poslední pohledy na tato óčka vůbec. Nahradí je LEDky, v lepším případě zářivky.

Připomínám, že i vy můžete nafotit ve svém okolí všechny možné lampy, ve dne i v noci a fotky mi pak poslat, aby bylo zase co dát na další disk Street Lights. Najdete na něm také více fotek (a v plném rozlišení) i z tohoto článku.

vysvícená rtuť

Troják s pěkně zelenou výbavou, parkoviště Albertu Přerov. To auto na fotce je Slávkovo, aby jako hezky ladilo a doplnilo kompozici.

vysvícená rtuť

Detail na výbojku. Má hezký čudlík, je to ještě Tesla(mp)?

vysvícená rtuť

Rtuťový velbloud, osamocený v řadách sodíků v jednom Přerovském průmyslovém areálu.

vysvícená rtuť

Závěsná óčka zavěšená nad perónem v Olomouci. Každé svítí (pokud svítí) jinou barvou. Nejpěknější je však to s vysvícenou rtutí.

vysvícená rtuť

Zoom na výše zmíněné óčko. Uvnitř bude jistě zajímavá výbojka.

vysvícená rtuť

A ještě jeden pohled na brčálové óčko hezky ladící oku.

zpět