Sklízení výstavy Budiž světlo!

Naše výstava svítidel a světelných zdrojů v Holešově byla všechno, jen ne úspěšná. Ano, tak krutě začnu tento článek. Výstava byla jedinečná, originální, velkolepá ve svém zaměření i počtu vystavených exponátů. To bez debat. To, že taková vůbec byla, je zásluhou všech sběratelů, kteří na výstavě vystavili své lampy, kteří pomáhali s instalací a nošením a nebo ti, co přišli akci alespoň podpořit. To je také fakt. Faktem ovšem je taky slabá reklama. To jsme se shodli všichni. Myslím, že my udělali vše proto, aby výstava stála za to. Ale není to jen chyba pořadatelů! I samotní potencionální návštěvníci jsou vini. Proč by někdo vzal o víkendu rodinku na zajímavou výstavu, když může jet někde do hyper super marketu a tam strávit odpoledne. Ale to by se člověk musel leda rozčílit.

Fakta: průběh Lamppárty, tedy setkání sběratelů absolutně neproběhl tak, jak jsem myslel. Vše se motalo jen kolem nošení a instalace. To víme. Odpočinek žádný. Snad jen parta co spala u Slávka doma. My na hvězdárně jsme trpěli jinak. Po pracné instalaci následovala konečně vernisáž. Fraška. Otevření výstavy se totiž kromě nás sběratelů, vedení zámku a lidí z MÚ účastnili pouze moji známí, které jsem poprosil, aby se přišli podívat. Snad jen čtveřice lidí nebyla ani z kruhu přátel, ani města či zámku, ale po prohlédnutí prvních lamp se sami zalekli, kam že to probůh vlezli. Po té následovalo několik měsíců výstavy. Poslední měsíc srpen snad ani nepočítám, výstava byla zamčená (což potěšilo hlavně Richarda a Karla, kteří přivezli své rodiny a odešli s nepořízenou) a proto návštěvnost moc velká nebyla. Ta nebyla velká ostatně ani ze začátku. Pamětní kniha mluví jasně - kromě poznámek a podpisů sběratelů, se jedná většinou o komentáře k celkové prohlídce zámku (někdo nepochopil, že kniha je jen pro naši výstavu, ale psal tam o prohlídce šaten atd) a to raději ani nepočítám chválu vystavených fotografií, které byly na výstavě uplně v jiné části zámku. Vlastně ani neznám celkový počet návštěvníků. A myslím, že je to jedno. Někdo na výstavě byl. A to je hlavní.

Ale buďme lidmi, jak rád říkal můj učitel fyziky. Výstava byla připravena excelentně. Nikdo, než my sami sběratelé, by neudělal takto parádní výstavu. Já se snažil, aby to stálo za to, sehnal jsem povolení a vybojoval jeden sál na víc. Zbytek byl na majitelích svítidel. A vše se nakonec (z naší strany) povedlo a podařilo. I když nebyla výsta "komerčně" úspěšná, pro nás znamenala hodně. Setkání sběratelů bylo zatím to největší. Někdo přijel poprvé a mohli jsme se takto poznat osobně, jelikož se známe hlavně z internetu. A mě nezbývá než opět poděkovat všem, co přijeli a pomohli se sklízením výstavy. Šlo to neskutečně rychle, především díky Slávkovi a Drahošovi. To, co nám trvalo nainstalovat čtyři dny, jsme zvládli sklidit za den. Ti, kdož byli na výstavě, si odnesli zajímavý zážitek. Možná i ti poslední návštěvníci, kteří se nám motali pod nohama při odnášení exponátů. Ti dostali i památeční DVD (všichni účastníci Lamppárty ho mají). Takže sečteno a podtrženo, pro nás hodně důležitá a vzpomínková akce, pro lidi z řad veřejnosti zajímavost. Nic víc, nic míň.

výstava budiž světlo

Ještě poslední záběry výstavy.

výstava budiž světlo

Hlavní sál.

výstava budiž světlo

Drahoš během rozebírání exponátů.

výstava budiž světlo

Kája, Slávek a Petr při demontáži lamp.

výstava budiž světlo

Lampy se řadí na chodbě.

výstava budiž světlo

Óčka óčkofila Petra :)

výstava budiž světlo

A zde úhledná hromádka Kájových svítidel.

výstava budiž světlo

Skupinové foto před samotnou demontáží. Z leva do prava: Slávek, Drahoš, já, Karel a Petr.

zpět

zpět