Organizování sbírky světelných zdrojů - podstavce z kartonu.

Pokud máme již větší sbírku světelných zdrojů a chceme-li si je vystavit a ne jen skladovat v krabicích někde ve sklepě či garáži, určitě jste také řešili problém, jak žárovky a výbojky "postavit". Kupovat desítky či stovky objímek je nereálné a mít lampy na policích jen tak položené je zase neestetické. Já již od svého začátku sbírání zvolil způsob obalení patice žárovky nebo výbojky kartonem. I když jsem viděl různé způsoby "stavění", kartonové podstavce se mi líbí zatím ze všeho nejvíce. V tomto článku vám předvedu svoji metodu a výrobu kartonových podstavců...

Výhoda kartonových podstavců je především v jednoduchosti. Lepenku seženeme prakticky všude a dokonce některé starší výbojky či žárovky jsou přímo v takových vhodných kartonech balené. No a nesmíme zapomenout i na možnost přímého popisku světelného zdroje na podstavci. Vlastně můžu říct, že využiji kompletně celé balení - výbojka jde do sbírky, z jejího kartonového obalu udělám podstavec a samotný obal (papír, krabičku) rozložím a založím k ostatním, protože i obaly světelných zdrojů jsou zajímavé a různorodé. O tom, jak ukládat obaly si povíme v některém dalším článku o organizaci sbírky. K výrobě podstavce budeme potřebovat (viz. foto): měkký karton (většinou v něm je výbojka balená), tvrdý karton (např. víko či jinou část z nějaké krabice), menší kousky kartonu jako klínové zarážky, lepící pásku (průhledná je nejvýhodnější, jak uvidíte dále), čistý papír, nůžky, fix a hadřík.

Pomůcky k sestavení podstavce

Obr.1. Vše co potřebujeme k sestavení kartonového podstavce pro výbojku.

Postup výroby: předvedu vám zde výrobu podstavce pro výbojku RVIL 1000W. Důležité si je pamatovat, že čím větší výbojka/žárovka, tím více kartonu budeme potřebovat. Taková RVILka má střed těžiště někde pod dolní částí hořáku, takže se bude pořád vyvracet, pokud použijete málo kartonu. První vrstva je z měkkého kartonu a obalíme jím celou patici, jak vídíte na snímku č.4 níže. Odměříme si šířku patice (já to dělám od oka podle rozevření nůžek - to pak přenesu na karton) a z kartonu odstřihneme o něco širší pás - střiháme tak, aby se pruh kartonu dal dobře obtočit. Širší pás proto, aby spodní kontakt na patici nedrhl o polici nebo dokonce nevyčníval - jak to je správně vidíte na obrázku č.6. Takto ustřižený pruh kartonu obalíme okolo patice výbojky a přelepíme lepící páskou - měl by být tak silný, aby výbojka sama stála a nepřevracela se. Základní obalení je hotovo. Nyní použijeme tvrdší karton, který si před střiháním "zatočíme" aby se pak lépe přikládal k patici - viz. snímek č.5. Tvrdší karton bude tvořit hlavní vrstvy podstavce - a opět platí, čím větší výbojka, tím více kartonu je potřeba. Karton omotáme opět kolem patice/měkkého základu a přelepíme lepící páskou - tou ale také nešetříme, nezapomeňte, že takto zamotaný karton se chce stále "narovnat" zpět a proto je třeba dost pásky, aby jej udržela. Pokud je šíře podstavce dostatečná, můžeme přejít k dalšímu kroku. Tím je "vytvrdit" podstavec, tedy aby byl tuhý a ne měkký, výbojka v něm musí držet pevně a nesmí se v něm kývat. Docílíme toho tak, že mezi jednotlivé vrstvy doslova nacpeme klíny z kousků kartonu, jak je vidět na obrázku č.7. Zda je to dostačující zjistíme tak, že do podstavce nasuneme výbojku - ta musí jít z tuha a nesmí se v kartonovém podstavci moc kývat. Pokud výbojka stojí rovně a nemá tendenci se vyvracet, není třeba přidávat další klíny (nicméně po určité době praxe získáte grif, kdy pomcí klínů budete umět vyrovnat i případné výchylky, kdy stojí výbojka trochu křivě apod.). Nyní přejdeme k dalšímu kroku - opět celý podstavec obalíme měkkým kartonem, který nám vlastně vytvoří hezkou a rovnou plochu a kterým také rozšíříme podstavec. U této poslední "vrstvy" dbáme na kvalitu a přesnost a opět nešetříme lepící páskou - klidně lze páskou oblepit celý obvod postavce a máme jistotu, že se nic neodlepí. Na obrázku č.8 můžete vidět poměr šířky kartonu k patici RVILky 1000W - nazval jsem to "vosí hnízdo". Pro menší výbojky nebo žárovky stačí samozřejmě méně kartonu. Naučí nás to praxe a také zátěžový test - ten provedem tak, že výbojku na rovné ploše nahneme na jednu stranu tak, že je podstavec nadzvednut asi o 1 cm - viz. snímek č.9 a pak pustíme, výbojka musí "dovrávorat" a zůstat stát. Pokud vše dopadlo dobře, je podstavec hotov. Pro lepší stabilitu můžeme klíny ze zbytků kartonu vtlačit i mezi stěny poslední vrstvy - avšak pamatujte na to, že klín musí být stejně "vysoký" nebo spíše kartší než podstavec, aby nám pak netrčel nevkusně ven.

Odhad šířky pásku z kartonu

Obr.2. Pomocí rozevření nůžek odhadnu šířku potřebného kartonu pro podstavec. Z kartonu však ustřihnu o něco širší pruh, viz. text.

Ustřihnutí kartonu

Obr.3. Karton střihám tak, aby se dal pohodlně obalit okolo patice výbojky.

Základní část podstavce

Obr.4. Základní část z měkkého kartonu namotaná a přilepená k objímce výbojky - ta musí stát rovně a nevyvracet se.

Zpracování tužšího kartonu

Obr.5. Zpracování (rulování) tvrdého kartonu pro hlavní část podstavce.

Karton je o něco širší

Obr.6. Takto by měl ideálně vypadat základ postavce - kartonový pruh je o něco širší, to aby spodní kontakt na patici výbojky nedřel o poličku - a už vůbec nesmí přesahovat přes šířku kartonu! To by se pak výbojka vyvracela. Přesah pár mm ale zvětší výšku výbojky, tak pozor při rozmísťování v regále.

Klíny v podstavci

Obr.7. Zbytky kartonu jako klíny nasuneme mezi stěny podstavce - ten se tak zpevní a výbojka se v něm nebude kývat.

Pohled na podstavec ze spodu

Obr.8. Vosí hnízdo aneb takto ideálně vypadá poměr šířky vrstev kartonu pro velkou výbojku. Pokud bude kartonu méně, výbojka se může převrátit. Pokud však přidáte ještě jednu vrstvu, vůbec nic tím nezkazíte.

Zátěžový test

Obr.9. Zátěžový test podstavce - výbojku nakloníme aby byl podstavec na jedné straně asi 1 cm nad povrchem a pustíme - výbojka se musí dokolébat a zůstat stát aniž by se vyvrátila. Pokud se chce vyvracet, je třeba přidat další vrstvu kartonu.

Popisek: již samotný povrch kartonu můžeme fixou popsat, ale já využívám čistého papíru, který si nastřihám na obdélníky. V popisku uvádím značku, typ, wattáž, rok výroby (pokud je znám) a také evidenční číslo z mé přírůstkové knihy. Popisek pak jednoduše průhlednou lepící páskou přilepím na podstavec a je hotovo. Na závěr je ještě dobré hadříkem přečistit výbojku, hlavně v její dolní části, jelikož ji tam nejvíce držíme. Psát přímo na karton je snažší a rychlejší, ale ústřižek papíru vypadá o něco vkusněji. Uvažoval jsem také o vytištěné verzi, ale byla by stím mnohem větší práce.

Popisek výbojky

Obr.10. Popisek výbojky - značka, druh, wattáž a další údaje. Papírek jednoduše přilepíme na podstavec pomocí průhledné lepící pásky.

Závěrem je dobré připomenout několik praktických rad: šířka či počet vrstev kartonu je úměrná k velikosti výbojky/žárovky, ta musí stát rovně a nevyvracet se. Nechceme totiž o výbojku přijít tím, že se vyvrátí, když projdeme kolem či nechtě narazíme do regálu. Proto doporučuji provádět zátěžový test výše popsaný. Nešetřete ani lepící páskou, zamotaný karton kolem patice má stále tendenci se rovnat a krátký či úzký proužek izolepy se velmi snadno odlepí a podstavec ztratí svůj smysl a výbojka se vyvrátí - pokud po nějakém časem najdeme v regále některý z podstavců odlepený, udělali jsme něco špatně - takový podstavec je důležité okamžitě opravit a přelepit! Spotřeba kartonu je velká a myslete na to, že takové RVI 2000W vyžaduje mnoho obtočení/vrstev kartonu, aby se výbojka nevyvracela. Naopak malé žárovky do 200W stačí obalit zbytkem kartonu o jedné vrstvě, ale je dobré také provést zátěžový test. Také myslete na to, že karton o něco zvětší výšku výbojky, takže aby se vám pak vešla do regálu! Nezapomínejte také na estetiku - nějaké barevné, navoskované kartony z krabice od bot jsou zcela nevhodné (možná jen jako zarážecí klíny), nejen že působí divně, ale také se z nich často barva odlepuje při ohýbání. Já se snažím používat běžný karton z obalu výbojky či z běžných krabic. Důležitou věcí je samotné skládání výbojek do regálu - doporučuji dodržovat několik pravidel: výbojka se nesmí dotýkat stěny či zadní části regálu. To je z důvodu otřesů. Stejně tak skládám výbojky vedle sebe tak, aby se navzájem nedotýkaly a při průchodu kolem regálu o sebe necinkaly. Pokud máte dotazy či jiné nápady na postavení výbojek, napište mi.

Výbojka ve sbírce

Obr.11. Výbojka RVIL 1000 W mezi svými kamarádkami v regále.

zpět