svítidla logo

Svítidla - články

Zde najdete články na téma svítidel veřejného osvětlení, seřezané podle data, od nejnovějších po nejstarší.

8.9.2014 - Nenápadné přírůstky v Muzeu MHD ve Střešovicích /Jan Šurovský/.

V Muzeu MHD ve Střešovicích se již v okamžiku jeho otevření v roce 1993 objevily dva exponáty, ze kterých jsem měl zvláštní radost, protože zohledňovaly můj srdečný vztah k historii veřejného osvětlení v Praze. Jednalo se o dva světelné označníky tramvají. Ještě počátkem 90.let jsem evidoval na tramvajových zastávkách dva dožívající kousky světelných označníků, a to nástupní na vnitřní koleji ve smyčce Černokostelecká a výstupní ve smyčce Nádraží Braník, kde byly stožárky s torzy svítidel typu „hříbek“. Tyto stožárky se právě staly zárodkem expozice označníků a lamp veřejného osvětlení v Muzeu MHD...číst dál článek.

4.12.2013 - Zimní žabince

I když se zdá, že oranžový sodík nahradil většinu světla v ulicích, lze i dnes občas narazit na rtuť a ve vyjímečném případě i hezky vysvícenou. Během listopadu a prosince jsem často cestoval a všimnul jsem si několika míst, kde opravdu svítí stařičká rtuť v odstínu žabince. A protože na svých cestách myslím i na lampy, nafotil jsem je a vy se tak můžete také na krásu tmavě zeleného brčálového světla podívat...číst dál článek.

9.8.2013 - Sklízení výstavy Budiž světlo!

Naše výstava svítidel a světelných zdrojů v Holešově byla všechno, jen ne úspěšná. Ano, tak krutě začnu tento článek. Výstava byla jedinečná, originální, velkolepá ve svém zaměření i počtu vystavených exponátů. To bez debat. To, že taková vůbec byla, je zásluhou všech sběratelů, kteří na výstavě vystavili své lampy, kteří pomáhali s instalací a nošením a nebo ti, co přišli akci alespoň podpořit. To je také fakt. Faktem ovšem je taky slabá reklama. To jsme se shodli všichni. Myslím, že my udělali vše proto, aby výstava stála za to. Ale není to jen chyba pořadatelů! I samotní potencionální návštěvníci jsou vini. Proč by někdo vzal o víkendu rodinku na zajímavou výstavu, když může jet někde do hyper super marketu a tam strávit odpoledne. Ale to by se člověk musel leda rozčílit..číst dál článek.

21.5.2013 - Vernisáž výstavy Budiž světlo!

Když se před rokem vymýšlelo, kde by mohla být další Lamppárty, napadlo mě, uspořádat ji na Holešovském zámku. Jenže to bych musel zaplatit náklady za využití prostor. Později jsem toto řešil s vedoucím muzea a on dostal nápad udělat výstavu, jejíž součástí by byla naše Lamppárty. My bychom měli volný prostor zdarma a za to vystavíme naše svítidla. Nápad se velmi rychle ujal a z malé výstavky "někde v koutě" vznikl zajímavý projekt velké výstavy, která zabere tři sály v prvním patře zámku. Také délka výstavy květen - září podpořila tento zajímavý nápad...číst dál článek.

16.1.2013 - Ráj rtuťových kuželů, 2 díl - přes den.

Na konci prvního článku o rtuťových kuželech jsem psal, že se na toto kouzelné místo vrátíme i přes den z důvodu doplnění fotodokumentace. A opravdu, dne 12. ledna jsme se opět s Michalem K. rozjeli směrem na Míškovice, kde jsem chtěl kromě fotek ještě za světla, natočit také krátké video v okamžiku rožnutí celé řady kuželů v podvečerních hodinách. Ovšem technika byla proti nám, jak se na místě ukázalo...číst dál článek.

9.1.2013 - Ráj rtuťových kuželů.

Když jsme s Michalem Kasalou na Nový rok objeli Holešov a okolí a měli radost z každé rtuťové sadovky, tak jsem si říkal, jaká to je nádhera, vidět jednu bílozeleně svítící lampu v řadě obyčejných sodíkových oranžových. Když jsme se však na dnešek domluvili, že pojedeme zase na druhou stranu od Holešova, nemohli jsme ani omylem tušit, co se nám podaří najít a nafotit. Místo, nad kterým zaplesá každé srdce sběratelovo. Ráj rtuťových kuželů!...číst dál článek.

2.1.2013 - Novoroční posvícení.

Rtuťové světlo se líbí každému sběrateli a to hlavně v původní, originální lampě. Taková sadovka se rtutí je mnohem hezčí než se sodíkem. Ale i rakve, kostky, óčka, vlastně i moderna se rtutí je zajímavější než fádní sodík. Proto jsem se rád rozjel po okolí Holešova prozkoumat kde ještě svítí rtuť. A jak už to tak bývá, nezůstalo pouze u Holešova, ale jelo se i dál na Přerovko. A nezůstalo taky jen u rtutí, ale fotilo se také plno jiných lahůdek, jako sodíkové bačkory či - věřte nebo ne - celá vesnice osázená nízkotlakými sodíky v modusech a monochromaticky svítící do černé noci. Jen se podívejte...číst dál článek.

12.4.2012 - Jarní práce na zahradě /Richard Dvořák/.

Zima konečně odešla, kruté mrazy povolily a tak jsem se celý natěšený mohl vrhnout na zvelebování zahrádky…ne, to opravdu není úvod zahrádkářské ročenky. Jelikož už v garáži nebylo k hnutí, musela propuknout celou zimu očekávaná akce – „jarní výsadba sloupů“. Jakkoliv to vypadá zpočátku jednoduše, když se do toho našinec vrhne, začnou vyvstávat první komplikace...číst dál článek.

3.3.2012 - Rekonstrukce svítidel /Richard Dvořák/.

Jelikož udeřila zima a venku se nedá nic dělat, pustil jsem se v teple dílny do rekonstrukcí svítidel. Materiálu se postupně nashromáždilo spousta a tak bylo z čeho vybírat. První volba padla na krátkou verzi doutníku, hlavně proto, že byl na první pohled ve velice zachovalém stavu. Myslel jsem si tedy, že to bude chvilková záležitost. Jenže když se potom začne, tak to vypadá trochu jinak...číst dál článek.

5.1.2012 - Jak jsme zachraňovali historii /Richard Dvořák/.

Na začátku prosince jsme spolu s Petrem Kašpárkem uskutečnili dlouho plánovanou akci – „sklizeň melounů“. Nějak tak by se taky dalo začínat. Jenže by to nebyl ten docela správný začátek. Takže znovu: BOPO nebo taky ZGK (Závody Gustava Klimenta), v minulosti fungující, prosperující, u nás i v zahraničí známá továrna na výrobu obuvi. Potom přišel převrat, nástup různých „odborníků“ přes ekonomiku a kdovíco ještě,a výsledek - desítky let fungující továrna jenž dávala práci stovkám zaměstnanců, zkrátka organismus pulsující životem se rázem změnil – mrtvolné ticho opuštěných hal, areál z většiny připomínající město duchů. NAŠTĚSTÍ se objektů ujali rozumně uvažující podnikatelé, a tak místo zdevastovaných ruin skončivších v nenasytných chřtánech drtičů se má celý areál proměnit v obytnou čtvrť...číst dál článek.

8.11.2011 - Nejvytíženější lampa (aktualizováno).

Při prohlížení fotografií pouličních lamp veřejného osvětlení, které mě byli zaslány pro projekt DVD, jsem si často všiml, že kromě samotného svítidla je stožár nebo sloup chcete-li, využit jako nosič také pro jiné zařízení, jako městský rozhlas, směrové cedule, dopravní značky, el.vedení a mnoho dalšího. Také během mého fotografování lamp V.O. jsem si to uvědomoval a napadlo mě vyhlásit "soutěž" o nejvytíženější lampu, tedy takovou, co má kromě svítidla na stožáru co nejvíce dalších zařízení. Nemusí jít nutně jen o lampu veřejného osvětlení, může to být sloup el.vedení či jiný stožár, základem však je libovolné svítidlo na tomto stožáru. Myslím, že si každý z vás již v tuto chvíli vybavuje, kde taková lampa je...číst dál článek.

3.3.2010 - Projekt: starostové obcí a V.O.

V prvním letošním článku jsem informoval o tom, že se pokusím kontaktovat starosty okolních obcí, zda nemají někde uskladněny zásoby z výměn veřejného osvětlení (V.O.). Z některými se znám již osobně a proto jsem je oslovil jako první. Jde o to, zjistit, zda se někde na půdě obecního úřadu neukrývají sběratelské skvosty v podobě výbojek nebo žárovek atd. V lednu jsem vyslal e-maily a čekal. A čekal a čekal... Ke zvýšení aktivity mě přivedlo náhodné setkání s člověkem, který mi řekl, že u nich v obci jsou na půdě nějaké výbojky uschovány již přes 20 let. Jak jsem dopadl, o tom je tento článek, který budu postupně aktualizovat, podle toho, jak se situace vyvine...číst dál článek.

2.1.2010 - Návrat do budoucnosti.

Tento zvláštní název mě napadl, když jsem přemýšlel o tom, jakým článkem započnu rok 2010. První článek by měl být vždy něčím exkluzivní - například obrázky. Podařilo se mi sehnat v archívu trojici záběrů z roku 1969 kdy v Holešově měnili pouliční lampy. Události bylo tedy 40 let. Hezké výročí, nemyslíte? Ale tři fotky článek neudělají. A tak jsem dumal nad tím, co dál. Vyřešilo se to návštěvou Pavla (další kolega sběratel), kdy jsme zajeli do blízké vesnice a nestačili se divit co jsme našli...číst dál článek.

29.8.2009 - Lampy v pralese aneb sběratelův ráj.

Není tomu tak dávno, co jsem dostal tipa na zajímavé místo, kde by se měly během dvou let měnit lampy. Je to dřevopodnik ve Všetulích (část Holešova) a když jsem po třičtvrtě hodiny na přímém slunci konečně došmatlal na místo, naskytl se mi nádherný pohled - mezi stromy byli stařičké a rezevé doutníky, které poukazovali na naději velmi zajímavých výbojek, snad i RVL...číst dál článek.

20.8.2009 - Výprava do (ne)známa.

V okolí svého bydliště znám už lampy poměrně dobře. Holešov jako město není zase tak velké, nicméně jsem se rozhodl projít i méně známé končiny. Ne, že bych tam nikdy nebyl, ale jedná se o místa, která jsem naposledy navštívil v době, kdy mě osvětlení vůbec nezajímalo. Jelikož se mi polámalo kolečko, musel jsem vše projít pěšky. Díky tomu jsem si ale všiml i míst, která bych na kole minul...číst dál článek.

zpět na svítidla

zpět