svitidla logo

Svítidla - úvod

I když jsem hlavně sběratel světelných zdrojů (žárovky a výbojky) nemohl jsem časem odolat také kouzlu samotných svítidel veřejného osvětlení. Když totiž vidíte velikost dvou-výbojkového doutníku nebo tvar a konstrukci VS 804, zláká vás to mít tato svítidla také doma. Jenže když už se začne, mělo by se nasbírat co lze, to znamená, že k doutníku 2x250W by měli patřit i ty zbývající, střední 1x250W, pidi 1x250, dále 2x125W a k němu příbuzný závěsný doutník a stejné to bude také s ostatními svítidly. Jenže nakonec zjistíte, že svítidla nejen že nejsou v super stavu a bude na nich mnoho hodin práce, ale hlavně, že už je nemáte kam dávat. Největším nepřítelem sběratele je prostor. To platí u všeho, ale u svítidel hlavně.

V určitém bodě (přeplněný sklep) si musíte říct dost a rozhodnout se, co vlastně sbíráte. Má priorita jsou světelné zdroje, takže svítidla musela jít nakonec stranou. Sice jsem se snažil nasbírat všechna, ale prostor není nafukovací a po výstavě Budiž světlo jsem si musel nastavit limit. A tím je velikost svítidla. Ve sklepě tedy ještě zvládnu kostky a rakve, ale doutníky či jiná větší svítidla musí z domu. Je možné, že časem se k nějakým svítidlům vrátím, ale je to zatím jen hodně vzdálená budoucnost.

Základní rozdělení a přehled svítidel:

Svítidla veřejného osvětlení:

VS 803, 804, 805 - Elektropodnik Praha - svítidlo VS (známé také jako "vzor68") je zcela určitě hned po doutníku nejžádanější mezi sběrateli. Však jde také o první u nás vyráběné svítidlo pro vysokotlaké rtuťové výbojky. Jeho precizní výroba zaručila, že vydrží takřka všechno a nějakých 50 let pro něj nic neznamená. Dnes se s ním setkáme hlavně v podnicích, kde zůstalo zapomenuto, často i s původními výbojkami RVL "baňatka". Vyjímku tvoří několik případů, kdy lze toto svítidlo ještě vidět na ulici.

Doutník - Elektrosvit 246xx - doutníky zná každý sběratel svítidel. Většina začala sbírku právě myšlenkou na toto svítidlo a mnohým se nakonec také podařilo sehnat. Doutník bylo hodně rozšířené svítidlo od začátku 60. let. Vyrábělo se několik typů, jak na výložník, tak na závěs. Dnes se dají najít hlavně ve starých fabrikách a podnicích, vyjímečně ještě i v ulicích.

Kufr - Elektrosvit 442 0X XX a 444 1X XX - kufry v 70 a 80 letech nahrazovaly starší svítidla. Vyráběla se verze na výložník, sloup i závěsná. Zdrojem světla mohla být výbojka rtuťová, sodíková a také již halogenidová. Z pohledu sběratele jsou nejžádanější kufry závěsné. Zajímavostí určitě je, že v závěsném kufru pro SHC 150 je předřadník v podobě dvojice tlumivek 150W s označením SHC 150/1 a SHC 150/2 a to z důvodu rozložení váhy.

Převracečka - Elektrosvit 23xx.xx a 24xx.xx - převracečky jsou následovníkem doutníků a jiných starších svítidel, původně vyráběné stále jen pro rtuťové výbojky. Vyrábělo se několik variant a typů, jak na výložník, tak na závěs, se sukýnkou po obvodu svítidla, tak také s plexi krytem, často nazývaným "bublina". Mezi sběrateli jsou nejvzácnější právě tyto bublinové varianty a ještě také veškeré závěsné typy.

Kužel - Elektrosvit 24609 a 24610 - kužel je vlastně takový předchůdce sadovek, tedy svítidlo na sloup vhodné pro osvětlování parků, chodníků atd. Vyráběli se dva typy, pro výbojku 125 W a 250 W, které se dále dělili podle průměru stínidla (vrchního krytu) na typ o průměru 740 mm a 940 mm. Druhý typ, s větším průměrem, pravděpodobně nikdo ve sbírce nemá a není prozatím znám ani v reálu (chybí jeho prokazatelná dokumentace). Dále se kužely dělí podle vnitřní konstrukce, buď je zde "koš", který drží horní kryt (říkáme mu "košák") a nebo zde koš není a kryt drží pouze na plexi (tomu pak říkáme "bezkošák").

Sadovka - Elektrosvit dříve 2312 0x, nyní 446 05 xx - sadovky znají všichni, jelikož jsou stále na mnoha místech po městě a také se i nadále vyrábějí v Elektrosvitu. Zatímco dříve, tzn. v 70. letech, byly jen dva hlavní typy na rtuťové výbojky (wattáže 125 a 250 W), tak dnes je možné sadovku osadit také sodíkovou nebo halogenidovou výbojkou (wattáží 70, 100 a 150 W). Charakteristický tvar sadovky se líbí snad všem sběratelům a mezi nejvzácnější kousky patří pochopitelně ty nejstarší typy - podrobně je to popsáno v článku "Když se řekne sadovka", viz. odkazy. Zajímavostí je tzv. cecík, v katalogu označován jako Sadovka B, o kterém se mi ale nepodařilo sehnat více informací.

Laminátka - Elektrosvit 23 125 - laminátky jsou jednoduchá svítidla pouze pro rtuťové výbojky 125 W. Můžeme se snimi setkat ještě poměrně často, i když většinou již s vyměňenou sodíkovou výbojkou. U laminátek je typický znak elektrosvitu na krytu tlumivky. Laminátky patří k těm typům svítidel, která po dlouhých letech působení počasí "koušou" díky sklolaminátu.

Velbloud - Elektrosvit 44x 2x xx - velbloudy jsou stále hodně běžné svítidlo, které lze vidět často na ulicích, u silnic, ale také v podnicích. Je to časté svítidlo a proto není tak vyhledávané sběrateli. Nicméně i zde existují vyjímky, jako například závěsné verze a nebo nejstarší typ na rtuťové výbojky, který doposud nikdo ve sbírce nemá (do vydání tohoto popisu).

Kostka - Elektrosvit 446 10 xx a 446 11 xx - kostky zná každý sběratel svítidel. Vídáme je ve vedlejších ulicích, sadech, parcích a na mnoha dalších místech. Nejběžnější je typ na jednu sodíkovou výbojku a občas se dá najít také dvoj-kostka na dvě rtuťové výbojky. Kostky patří k těm typům svítidel, která po dlouhých letech působení počasí "koušou" díky sklolaminátu.

Rakev - Elektrosvit 444 19 xx - rakve neboli ramínka jsou stále běžně viditelná svítidla a stále se také vyrábějí (dnes i pro halogenidové výbojky). Vídáme je ve vedlejších ulicích, sadech, parcích a na mnoha dalších místech. Nejběžnější je typ na sodíkovou výbojku 70 W a občas se dá najít také typ na rtuťovou výbojku RVLX 125. Rakve patří k těm typům svítidel, která po dlouhých letech působení počasí "koušou" díky sklolaminátu.

Óčko - Elektrosvit 130x.xx, 2301.xx, 541 16.0x - óčka jsou svým způsobem zvláštní sběratelskou disciplínou. Jejich nepřeberný počet typů a variant nabízí sběrateli, který chce mít opravdu všechny výrobní typy, zábavu na dlouhou dobu. Nejde jen o typ na převěs, se závěsným okem a s trubkou na sloup, ale také o délku trubky, materiál a mnohé další. A právě v těchto různorodých verzích je možno óčka vidět stále v ulicích měst, obcích a také na nádražích. Óčka na mnohých místech nahradila starší plechová (smaltovaná) žárovková svítidla a svou konstrukcí se jim podobají.

Hruška a Kosmonaut - Elektrosvit 444 2x 0x a 446 xx 0x - tato svítidla z plastu, resp. z PMMA a prepregu již nejsou tak zajímavá pro všechny sběratele. Pochází z 90 let a i dnes ještě Elektrosvit vyrábí podobné kousky s názvem Koule A a B. Jsou pro sodíkové a nověji také halogenidové výbojky.

Kamenice - Průmyslový podnik Kamenice n. L. typ VS 125 a SHC 70J - svítidlo Kamenice (nebo Kamenička) je populární i přes to, že jej nevyráběl Elektrosvit, ale Průmyslový podnik v Kamenici nad Lipou. Její malé rozměry i váha a především rozmanitost typů či barvy laku ji předurčuje pro sbírání. Kromě běžné rtuťové existovala také vzácnější sodíková verze.

Ostatní svítidla:

Světlomet 1000 W - Elektrosvit 25000 a 25001 - tento obří kulatý světlomet, někdy s kšiltem, někdy bez kšiltu, lze ještě dnes najít na některých místech, jako jsou tovární prostory a nebo nádraží. I když je světlomet původně určen pro velké 1000 W výbojky, je možné jej osadit i jinými zdroji (výrobce uvádí možnost RVL 250 a 400 W), podle potřeby, což se na mnohých místech dělá z důvodu šetření. Při modernizaci nádraží a továren se však tyto staré světlomety vyměňují za moderní menší a lehčí s halogenidovými výbojkami do max 400 W.

Světlomet RVI 2000W - Elektrosvit 541 19 01 (2501.00) - reflektor pro halogenidové výbojky RVI 2000 W zná každý sběratel. Dodnes je možné se s ním setkat na mnoha místech, hlavně hřištích, letištích a nebo lomech či velkých továrních objektech. Dnes se tento světlomet vyměňuje za menší, lehčí a modernější, především pro výbojky do max 400 W. Tyto reflektory lze bezezměny stále vidět svítit např. na Brněnském letišti. I nadále je vyrábí Elektrosvit pod označením Titan a nabízí také verzi pro 1000 W výbojku.

Světlomet na žárovky i výbojky - Elektrosvit 713 01 02 a 743 01 xx - tento typ reflektorů je sice sběrately opomíjený, ale pokud jde o počet druhů, je určitě zajímavý. Můžeme ho vidět na různých místech jako hřiště a stadiony nebo nádraží a tovární objekty. I nadále jej vyrábí Elektrosvit pod označením Spot I a II a nabízí typy pro různé světelné zdroje.

Zvony - Elektrosvit - různé typy - tímto souhrnným názvem jsem si dovolil označit všechna závěsná svítidla připomínající svým tvarem zvon. Každý je zcela jistě zná z okolí nádraží, továren, kam vede vlečka, ale zároveň je lze najít také v areálech podniků a velkých hal zavěšená u stropu. Dříve byla tato svítidla na žárovky 1000 i 1500 W, později se však přešlo na výbojky 125, 250 a 400 W. Svítidla i nadále vyrábí Elektrosvit v mnoha variantách pod názvem Korex a Meridian.

Šacho - Elektrosvit 449 06 0x - tato závěsná svítidla lze ještě hojně vidět na nádražích a železničních vlečkách. Nahrazují stará smaltovaná svítidla typu Zvon. Jejich horní část je však stejná jako u Zvonů a spodní část je zase stejná jako u Velbloudů. Je to vlastně takový kříženec. Výbojka se v něm již nemontuje svisle, ale vodorovně. Vyráběly se dvě verze. Obě sice bez krytu, ale jedna se sukýnkou.

Předřadníkové skříně pro výbojková svítidla - Elektrosvit - různé typy - všechna svítidla a reflektory pro výbojky potřebují ke svému provozu předřadník. Ten většinou obsahuje příslušnou tlumivku, kondenzátor, případně zapalovač a zářivková svítidla i doutnavkový startér. Takové předřadníky mají podobu malé skříňky, ale i velké skříně podle použití. A čím větší výbojka (s vyšším příkonem) tím větší a těžší předřadník. Často se můžeme setkat s osvětlovacími stožáry s mnoha reflektory, které mají (většinou) dole přidělané předřadné skříně. Elektrosvit je nadále vyrábí pod označením BOX.

Podrobněji na téma svítidel veřejného osvětlení:

Články o svítidlech VO - sekce věnovaná jednotlivým článkům na téma svítidel veřejného osvětlení. Objevy a fotodokumentace zajímavých kousků z různých míst (nejen) ČR, akce a lov na svítidla, renovace svítidel, výstavy a mnohé další. Články jsou seřazené podle data od nejnovějších po nejstarší.

Má sbírka svítidel veřejného osvětlení - fotogalerie a popis jednotlivých svítidel v mé sbírce. Jak již víte z úvodu, mnoho svítidel nemám, museli jít z domu z důvodu místa, ale něco jsem si přeci jen nechal. Co mám, najdete právě zde. Stránka se postupně doplňuje podle přírůstků do mé sbírky.

Má sbírka tlumivek - fotogalerie a popis jednotlivých tlumivek, které se používají do svítidel veřejného osvětlení, ale i k zářivkám a nebo se jedná o trafa k neonům apod. Vše co připomíná tlumivku/trafo a je to naší výroby, to se snažím získat do sbírky. Stránka se postupně doplňuje podle přírůstků do mé sbírky.

Historie VO v Holešově - staré pohlednice či fotografie nám poskytují záběry na pozměněná či dnes již dávno zaniklá místa. Občas se do záběru dostalo také městské věřejné osvětlení. Od prvních luceren z přelomu století, přes Křižíkovy obloukové lampy až po svítidla Elektrosvitu na začátku 90. let. Já takové snímky našel a nyní se na ně můžete podívat i vy.

Svítidla v Holešově osazená rtuťovou výbojkou - pokud lampa svítí bělavým až nazelenalým světlem, bude v ní pravděpodobně ještě rtuťová výbojka. Takových lamp už není mnoho a v našem městě lze v současnosti (psaní tohoto textu) najít přibližně dvacet míst, kde rtuťovou výbojku můžeme vidět. Výhoda tohoto osvětlení je v tom, že dává jasné a bílé světlo (pokud je výbojka nová, pokud dosluhuje, svítí až temně zeleným odstínem), a vnímáme v něm všechny barvy (narozdíl od oranžového sodíku, kde nelze barvy jen tak rozeznat). Nevýhodou je menší účinnost (např. 125 W rtuti se vyrovná 70 W sodík) a v budoucnu bude výroba a používání těchto výbojek (a zařízení se rtutí všeobecně) zakázáno EU. Pro sběratele svítidel a nadšence je však rtuťové světlo tím nejkrásnějším, co lze v nočním měste při svitu lamp najít.

Fotíme svítidla veřejného osvětlení - jistě již znáte projekt StreetLights neboli sbírku fotografií svítidel VO od různých autorů. Fotit lze opravdu cokoli, svítidla nejen veřejného osvětlení, stará, nová, zajímavé scenérie, stožáry el. vedení, neonové reklamy a nápisy, prostě vše, co je něčím zajímavé. Nemusí se jednat pouze o snímky od nás, ale i ze zahraničí.

Akce na téma svítidel veřejného osvětlení:

Sbírka svítidel VO v muzeu MHD ve Střešovicích - výstava kromě vozidel a příslušenství k MHD v Praze nabízí také pohled na řadu svítidel veřejného osvětlení, světelných označníků tramvají, návěstidel a semaforů.

Nabídka svítidel VO firma Hofmeister Olomouc - firma Hofmeister provádí montáž a údržbu veřejného osvětlení (a věcí s tím spojených) v Olomouci a okolí. Zde najdete aktuální nabídku svítidel a světelných zdrojů pro sběratelské účely. Pokud máte o nějakou věc zájem, volejte nebo pište na níže uvedené kontakty. Ceny jsou vždy smluvní přímo na místě. Poštou se neposílá, pouze osobní odběr. Nabídka se průběžně neperiodicky aktualizuje.

zpět