Lampárty III.

Jak již asi víte, Lampárty je název akce, kdy se setkají sběratelé světelných zdrojů, ale také svítidel veřejného osvětlení a mění se, diskutuje a činní praktické pokusy. První Lampárty proběhla již v roce 2009 nicméně ve velmi komorní atmosféře tří lidí. Tehdy jsem si říkal, že tolik sběratelů je už hodně. V dalším roce se nás sešlo o dost více, což bylo samozřejmě lepší, neboť bylo možno vyměnit výbojky s více lidma a také pokecat o loveckých akcích z dalších koutů republiky. Roku 2011 se uskutečnilo pouze neformální minisetkání v Brně, kdy se domluvili podmínky pro velkou Lampárty v Řícmanicích u Brna, kde Honza Martiš plnil úlohu hostitele...

Ještě v průběhu ledna jsem měl obavy, že akce nebude tak velkolepá jak jsme plánovali, neboť odřeklo asi 6 lidí, kteří byli prve nadšení z pozvání. Nicméně i tak se nás sešlo hodně, jak se nakonec ukázalo. V sobotu 28.ledna 2012 jsme se postupně dostavovali k Honzovi domů v Řícmanicích, kde někteří měli problém s chaotickým terénem v okolí. Já naštěstí jel s Richardem, který cestu k Honzovi už znal. Akce začala oficiálně po 12 hodině a první návštěvníky vítala svítící RVIZ 400W. Mezi prvními jsem byl já s Richardem U. a Mikuláš Kozubík, jelikož jsme dojeli společně. O něco později dorazili také Petr Schvacha s krabicemi výbojek Tesla (na ty jsem se těšil jako malej) a Hynek Zapletal a začala první burza :) Mezi Teslami byl i Teslamp, Novalamp a Tes-lamps (např. zajímavá sodíková pseudo SHLP 110W s razítkem Polamp i Tes-lamps), ale našly se také vzácnosti jako RVL 250W od Tovosu a nebo RVLB 125W. Hynek mě obohatil o vzácnou RVLX s číslem na hořáku z roku 1973.

Jak lidí přibývalo (Richard Dvořák s Petrem Kašpárkem, Pavel Jankůj a Drahoš Potůček), tvořili se i jednotlivé "stánky", kde každý vyskládal svoje zboží a mohlo se naplno kšeftovat. Já se táhl se třema bednama výbojek, kde nejzajímavější byly asi halogenidky, jak se dalo čekat ;) Mezitím se také výbojky pouštěly a my tak mohli obdivovat krásu světla. Hlavně když domácí Honza přinesl nějaké své poklady - zelený Philips, modrou RVIM a další. Možnost zapojení prakticky jakékoli výbojky měla výhodu v tom, že se mohla každá vykšeftovaná lampa hned vyzkoušet (hlavně pro ty, co sbírají jen funkční kusy). Zajímavostí byla červená halogenidka, ale také 1000W sodík ve válci nebo baňatý 900W sodík z USA.

O něco později dorazil také Pavel Nesét, který se zaměřuje spíše na svítidla veřejného osvětlení a přivezl na kšeft typ S (každý tomu říká jinak - ramínko, esko, rakev...) a typ H (prostě velbloud) a od této doby se diskuse vedla hlavně okolo svítidel V.O. Po nějaké době jsme se přesunuly do garáže, kde Honza předvedl praktickou ukázku svých vynálezů - dva Tesláky, Jakubův žebřík, ale hlavně mega jasnou xenonku, kteréžto záblesky by už dokázali zničit oči při přímém pohledu do ní. Za vše mluví chudák obyčejná fólie, která po záblesku ještě chvíli fialově světélkovala. Pro techniky - xenonka má pulsní výkon 500 kW, energii 2 kJ a světelný tok 20 mil. lumenů. Ale svojí velikostí na to moc nevypadá :) Ostatní přinesené xenony neměli šanci dosáhnout tohoto výkonu. Nicméně velkou pozornost a zájem si vysloužil i další Honzův exponát - hrající plamen. Kdo kdy slyšel hrát elektrickou jiskru??? A kde to má reprák? ano, i tato otázka zazněla. Myslím, že u hudebního ohně jsme strávili nejdelší dobu v garáži.

Po návratu z garáže se testovaly další a další výbojky, sledoval se rozdíl v jasu sodíků (nebo co to tam kluci dělali, když jsem jedl...) a zapnul se také kosmonaut :) Ve večerních hodinách konečně dorazil zbytek - Martin Tuček s Adamem Stohanzlem a také mezinárodní návštěva Marek ze Slovenska. Všem jsem rozdal druhé vydání DVD Street Lights, na kterém se podílelo 12 lidí a které díky tomu bylo napěchované fotkami svítidel (mimojiné) ze všech koutů republiky. A svítilo se naplno dál - záři 1000W sodíku sem tam přerušil záblesk xenonu a nebo se modré světlo míchalo se zeleným apod. Někteří účastníci však museli stihnout bus a nebo měli ještě jiné povinnosti doma a proto jsme se postupně loučili. Ve finále se také fotilo skupinové foto - avšak již bez některých sběratelů. Já nakonec také musel odjet, i když jsem původně myslel, že přenocuji. S Pavlem Nesétem jsme se vydali na strastiplnou cestu nočními cestami k Brnu a po té již v pohodě kvaltovali po dálnici až k nám.

I když jsem tedy nebyl na Lampárty po celou dobu až do rána, myslím, že se akce vyvedla na výbornou a mohu jen doufat, že se příští rok setkáme znovu. Sbírky se doplní, seženou se nové kusy na výměnu (jak výbojky, tak svítidla) a bude určitě zase o čem diskutovat. Ti, co nemohli přijet přišli o parádní akci, ale jak doufám, příští rok se zůčastní také.

zboží na kšeft

Obr.1. Chvíli po příjezdu se vybalovalo zboží na kšeft, hlavně teda výbojky.

sodík 900W

Obr.2. Mikuláš a jeho baňatý sodík z USA - svítil hezky.

diskuse nad zdroji

Obr.3. Diskutovalo se nad veškerými světelnými zdroji: Hynek s varistorem (vlevo) a hromadná diskuse nad RVIM (vpravo).

v záři barev

Obr.4. Focení a obdiv zelených a modrých halogenidek.

RVY a UV

Obr.5. Došlo také na extra mega vzácnou RVY 125W (vlevo) a 400W UV výbojku (vpravo).

garáž1

Obr.6. V garáži na nás čekali pokusy - zde xenonová záblesková výbojka (nenechte se zmást její velikostí) a Mikuláš s fólií, která ještě po výboji chvilku fialově zářila.

garáž2

Obr.7. Honza při přepínání různých udělátek (vlevo) a jeden z Tesláků v akci (vpravo).

garáž3

Obr.8. Další z pokusů: Jakubův žebřík (vlevo) a svit zářivek v blízkosti Tesláku (vpravo).

sodík 1kW

Obr.9. Velký 1000W sodík při první předváděčce (vlevo) a po vypnutí (vpravo).

kosmonaut

Obr.10. Svítidlo Kosmonaut svítilo sice hezky (vlevo), ale jeho svit byl nic v porovnání se září 1kW sodíku (vpravo).

diskuse

Obr.11. Hovory se vedli jak v zeleném prostředí dvou halogenidek (vlevo), tak v klidném světle žárovky v lustru (vpravo) - zde diskuse nad velbloudem.

přízemní chaos

Obr.12. Ke konci už nebylo kam šlápnout (vlevo) a Richard Dvořák v centru chaosu (vpravo).

společné foto

Obr.13. Společné foto - horní řada zleva doprava: Drahoš, Richard D., Honza, Richard U., Petr, Mikuláš a Adam. Dolní řada: já, Pavel, Martin a Marek.

zpět