Lamppárty 2015

Tradiční setkávání sběratelů je rok od roku lepší a zajímavější. Důkazem toho je i letošní akce, která proběhla o víkendu 15., 16., 17. května 2015 v ideálním prostředí pro sběratele, ve staré fabrice Martina Kočky. Na Lamppárty zavítalo okolo třiceti zájemců a o svítidla, světelné zdroje, TV a rádio techniku a další příbuzné obory.

Díky ochotě majitele Martina bylo možno přijet již v pátek, čehož využili členové tzv. Teletýmu s doprovodem a užili si tak akce nejdéle. Většina sběratelů však přijížděla až v sobotu, někdo dopoledne, někdo, jako například já, až odpoledne, podle toho, jak kdo stíhal. Já s Honzou a Hynkem jsme dojeli prakticky už do probíhající vřavy výměn, kšeftů a prohlídky fabriky. Kromě našeho "jádra" (já, Slávek, Honza, Hynek, Richardové, Petr K., Petr Sch., Drahoš), přijeli i občastní návštěvníci (Martin, Mikuláš, Adam, Pavel, Karel, Tomáš, Theodor, Zdeněk s dědou, Teletymáci Lukáš, MYchal, a Vašek s doprovodem), ale ukázalo se i plno nových tváří, které jsem bohužel neměl možnost poznat, protože organizace neproběhla tak, jak bylo plánováno, viz. dále.

Jako každé setkání, i toto se neslo v duchu výměn a kšeftů, avšak letos to bylo spojeno s kouzelným místem staré fabriky, což myslím je to nejoriginálnější prostředí, které lze pro Lamppárty vymyslet. Fabrika nabídla také velké možnosti na pokusy (testování svítidel, světelných zdrojů, ale také již tradičního Tesláku) a ukázky exploze airbagů a nebo chemických reakcí sodíku. S příchodem večera se začalo svítit s výbojkama a došlo i na slibovanou RVI 3500 W, kterou doplňoval disko-reflektor s xenonovou výbojkou. Lahůdkou bylo zapojení doutníka u brány fabriky, který byl celá léta nefunkční a ani se nevědělo co má v sobě za výbojku. Estráda na ulici v podobě vysokozdvižného vozíku a montování výbojek byla zakončena úspěšným rožnutím rtuťové výbojky se zelenavým nádechem.

O něco později temnou oblohu probodla záře disko reflektoru, který vykouzlil zajímavé paprsky a obrazce. Do toho všeho se okolím linula vůně opékaného prasete a kouř ještě více umocňoval světelné efekty. Ještě před půlnocí nás několik sběratelů opustilo, jelikož museli z různých důvodů domů. Zbytek se postupně vytratil do připravených lehátek a spacáků, jen smečka mladých ještě živě diskutovala u záře sodíků. Někdo usnul hned a někdo, jako já, vejral do noci. Nicméně nedělní ráno se nezadržitelně blížilo.

Ráno bylo studené a šedé, ale všeobecné veselí se dostavilo během explozí airbagů a demolice mikrovlnky. Pak následovalo sklizení lehátek, balení věcí a odjezdy - avšak kdo chtěl a měl čas a zájem, mohl se jet projet i do nedalekého okolí a navštívit další zajímavá místa (Slávek by mohl vyprávět...). Okolo nedělního oběda jsme se nakonec rozloučili i my poslední s Martinem a odjeli směr Brno.

Ještě poznámka na závěr, kterou jsem původně psát nechtěl, ale byl jsem přinucen okolnostmi. Podle plánu se mělo po příjezdu všech projít s majitelem fabriku, ale dav se rozdělil na skupinky a každý si chodil kde se mu zlíbilo, z čehož později vznikli nepříjemné problémy. Organizace nebyla zvládnutá, což se musí příští rok napravit. Detaily zná každý, kdo na Lamppárty byl a myslím, že je to pro všechny ponaučení a cenná rada pro příště. Bohužel tedy musím oznámit, že příští Lamppárty bude jen pro pozvané a bude mít přísnou organizaci po celou dobu akce. Zároveň chci poděkovat Martinovi Kočkovi za umožnění super akce.

Lamppárty 2015Lamppárty 2015Lamppárty 2015Lamppárty 2015

Lamppárty 2015Lamppárty 2015Lamppárty 2015Lamppárty 2015

Lamppárty 2015Lamppárty 2015Lamppárty 2015Lamppárty 2015

Lamppárty 2015Lamppárty 2015Lamppárty 2015Lamppárty 2015

Lamppárty 2015Lamppárty 2015Lamppárty 2015Lamppárty 2015

Lamppárty 2015Lamppárty 2015Lamppárty 2015Lamppárty 2015

Lamppárty 2015Lamppárty 2015Lamppárty 2015Lamppárty 2015

Odkazy na fotky ostatních účastníků:

Fotogalerie od Slávka na Rajčeti.

Druhá fotogalerie ("chemička") od Slávka na Rajčeti.

Třetí fotogalerie ("úklid návozu") od Slávka na Rajčeti.

Fotogalerie od Hynka na Rajčeti.

Druhá fotogalerie od Hynka na Rajčeti.

Video od Hynka odpálení airbagu v mikrovlnce.

Fotogalerie od Zdeňka na Rajčeti.

Video od Zdeňka o průběhu Lamppárty.

zpět