kontakt logo

Něco málo o mně:

kontakt

O světelnou techniku jsem se začal zajímat v roce 2009, kdy jsem získal do sbírky první výbojky a žárovky. Již od prvopočátku jsem si dal za cíl sbírat především světelné zdroje značky Tesla, ale ostatní značky se v mé sbírce nacházejí taktéž. Pokud si tedy sbírku rozdělíme na výbojky a žárovky, zjistíme, že v každé kategorii jsou věci běžné i vzácné. Nasbírat běžné věci bylo docela snadné, pokud jste trochu šikovní a umíte jednat. Stačilo obejít několik podniků a fabrik, seznámit se s opraváři veřejného osvětlení a kontaktovat další sběratele. To pak sbírka narůstá docela rychle. Ovšem u vzácných typů světelných zdrojů, ať již výbojek tak žárovek, je to o něco těžší. Mizivá šance je v podnicích, větší u sběratelů, nicméně i vy musíte mít nejprve něco na výměnu. A jak čas plynul, podařilo se mi sehnat a nasbírat mnoho zajímavých kousků. Myslím, že po několika letech snažení mohu být spokojen s dosaženým počtem jak výbojek, tak žárovek. Mimo světelné zdroje mne zajímají také plastové bezpečnostní tabulky, svítidla VO (i když ta už jen okrajově), tlumivky a trafa naší výroby a překážková návěstidla.

Mé sbírky:

světelné zdroje

Světelné zdroje - na první místo musím bezesporu zařadit veškeré žárovky, výbojky, doutnavky, neony, zářivky značky Tesla. Cokoli, co svítí a má na sobě razítko Tesla, Teslamp, Novalamp, S-Lamp, Tes-lamps sbírám. Sbírky třídím podle typu - tedy u žárovek příkon watt (W) na "malé" od žároviček pro baterku až po autožárovky atd, a na "velké" čili žárovky pro běžné používání a speciální od 25W po 1000W. U výbojek jsou to rtuťové, sodíkové a halogenidové, opět rozdělené na podtypy (RVL, RVLB atd, SHC, SHL atd, RVI, RVIL atd) a wattáže. Pak následují další světelné zdroje, víceméně dělené podle velikosti. Sbírám také nefunkční kusy, pokud jsou něčím zajímavé nebo je prostě ještě ve sbírce nemám. Jednotlivé typy pak sbírám podle datumu výroby (jak určit přibližné datum výroby se dovíte ve Výbojkopedii) a řadím od nejstarších po nejnovější do vitrín. Od jiných značek (Osram, Philips, Narva a mnohé další) sbírám hlavně typy a druhy, které Tesla nevyráběla či jsou něčím jiným zajímavé. U žárovek je to hraniční wattáž 200-300W a vyšší, u výbojek tvar, velikost, použití, vzácnost apod. Více o mé sbírce světelných zdrojů.

svítidla VO

Svítidla veřejného osvětlení - když člověk sbírá světelné zdroje, tak kouká také po tom, kam se která žárovka či výbojka montuje a pro jaké účely svítí. Časem jsem se také dostal k samotným svítidlům. Nejvíce se sbírají ta, která známe z ulic, parků, továrních hal, nádraží apod. Nicméně i další svítidla, většinou speciální, mají svou historickou hodnotu, hlavně ta starší. Takové svítidlo je vlastně komplexní zařízení. Aby výbojka svítila jak má, musí být svítidlo vybaveno objímkou, tlumivkou, zapalovačem či startérem, kondenzátorem, svorkovnicí na všechny ty příslušné dráty, také by mělo mít odraznou plochu, reflektor atd. Svítidla jsou velmi zajímavá, pokud jich máte více, vyznáte se v nich a máte v nich přehled. Od světelných zdrojů mají ale jeden rozdíl - zaberou mnohem větší prostor a ne každá rezavá či popraskaná lampa vypadá tak hezky v obýváku jako řada vyleštěných žárovek. Na svítidla to chce prostě prostor. Skladovat je ve sklepě či garáži lze, ale nemáte z toho takový užitek a radost, jako když je nasunete na výložník, který máte na stojanu na vaší zahradě. Hned to vypadá lépe. Já se sice snažil sbírat i svítidla, ale místo není nafukovací a proto jsem si musel nechat jen ta, která alespoň trochu "vypadají" a nebo nejsou tak velká. Více o mé sbírce svítidel veřejného osvětlení.

tlumivky

Tlumivky a trafa - jak již víte z předchozího odstavce, tlumivka je potřeba pro svícení výbojek. A podle příkonu výbojky musí být zvolená i tlumivka. Běžná pouliční svítidla mají wattáže od 70 do 400W. Dnes již to je většinou pouze 70 až 250, vyšší mají pouze svítidla stará (nicméně i ta jsou již předělaná na nižší příkon) a nebo speciální (nádraží, haly atd.). Tlumivky se pak dělí podle určení pro rtuťové, sodíkové či halogenidové výbojky (existují i společné varianty). Tlumivka je pak velká a "těžká" podle typu a příkonu výbojky. Největší tlumivky jsou pro halogenidové výbojky RVI 2000W a váží 20 kg. Ve sbírce bych rád měl především nové a nebo alespoň zachované tlumivky, které mají i štítek nebo čitelný potisk, ale je to dnes již velká vzácnost. Tlumivky lze také různě "vystavit", buď v řadě od nejmenší po největší a nebo podle typu použití či konstrukce. Více o mé sbírce tlumivek a traf.

návěstidla

Překážková návěstidla - jedná se o velmi speciální svítidla, která se používají v blízkosti letišť na vysokých budovách a stavbách. Určitě je všichni znáte, svítí na věži kostela, na vršku komínu a nebo jiné vysoké budově klidným a jasným červeným světlem. U velmi vysokých staveb se ještě používají záblesková návěstidla, která blikají jasným bílým světlem (většinou xenonová výbojka). Má sbírka je zaměřena na červeně svítící návěstidla především naší výroby Tesla či Elektrosignál. První kousky jsem získal z letiště a nebo okolních podniků, jednalo se sice o vyřazená svítidla, ale stačí nové trafo či neon a svítidlo opět funguje. Ve sbírce mám několik typů našich návěstidel, od nejstaršího z přelomu 50/60 let po moderní z 90. let. Dnes již neonové trubice nahrazují LEDky, což už ale není taková krása. Má návěstidla jsem přidal do sekce svítidel. Více o mé sbírce překážkových návěstidel.

bezpečnostní tabulky

Plastové bezpečnostní tabulky - když jsem začal sbírat světelné zdroje, dostával jsem se na různá pracoviště a sklady v továrnách a podnicích. Přitom jsem si nemohl nevšimnout různých cedulek na zdi a u strojů apod. Začít je sbírat však mě však napadlo již mnohem dříve, ale nebylo kde je sehnat. Něco málo jsem dostal, ale ta pravá sbírka přišla až se sbíráním žárovek. Dnes, když někam jdu, tak se kromě žárovek či výbojek ptám také na tyto bezpečnostní tabulky. Nechci se zde rozepisovat proč je sbírám (o tom se dovíte v následujícím odkazu), napíši zde však to, že sbírám především plastové tabulky z produkce Práce Praha. Plechové, kovové a smaltované cedulky ve sbírce také mám, ale jedná se jen o pár kousků "na počet". Plastové cedulky sbírám hlavně ty o velikosti A4 kde je symbol a text. Také cedulky trojité či dvojité jiných rozměrů. Více o mé sbírce bezpečnostních tabulek.

Kontakt:

patrik.trncak(zavináč)centrum.cz

zpět