ostatní logo

Ostatní články

Zde jsou uvedeny ostatní články, jinde nezařazené, od nejnovějších po nejstarší.

9.8.2016 - Úsekové odpínače VN.

Kromě pouličních lamp jsem se tak trochu dal i na dokumentaci úsekových odpínačů (sekčáků) VN. Rád bych zdokumentoval co nejvíce těch starých (bílé nebo hnědé keramické izolátory). Více v následujícím projektu...číst dál článek.

4.6.2015 - Nové úlovky (nejen) Tesla od S.Slabyhoudka.

Jelikož jsem měl v práci volno, mohl jsem využít krásného letního počasí a vydat se opět někam na cesty. No a vzhledem k tomu, že jsem měl nachystáno několik světelných zdrojů pro pana Slabyhoudka, rozhodl jsem se, po vzájemné domluvě, právě pro cestu do Kralup nad Vltavou, kde jsem byl naposledy před pěti lety...číst dál článek.

30.12.2014 - Minisetkání u Slávka 2014.

Stejně jako minulý rok i letos bylo - lze říci již tradiční - Minisetkání 29. prosince. Minule ale byla neděle, zatímco letos to vyšlo na pondělí a vrchní pořadatel Slávek byl ještě v práci. Takže až odpoledne jsme se mohli setkat. Okolo třetí hodiny odpoledne jsme Slávek a já přijeli pro Pavla k vlakovému nádraží, který zde již obdivoval krásu pidi doutníků osázených sodíky. U Slávka již byli ostatní, tedy Martin a Zdeněk s dědem. Letošního Minisetkání se však nemohl zůčastnit jeho "zakladatel" Petr, který měl jiné plány...číst dál článek.

30.12.2013 - Minisetkání u Slávka 2013.

Jednou jsem projížděl web a začetl jsem se do článku o minisetkání u Slávka. I když se to nezdá, je tomu už rok, kdy proběhlo. Napsal jsem o tom Slávkovi (který s povzdechem zavzpomínal na ty časy, kdy měl ještě všechny prsty) s tím, že by nebylo marné něco podobného uspořádat i letos mezi svátky. A úplně stejnou myšlenku měl také Petr, takže jsme jen našli datum, které nám pasuje, což bylo nakonec v neděli 29. prosince...číst dál článek.

11.7.2013 - Velká aktualizace webu.

Jak jste si určitě všimli, změnila se podoba webových stránek. Když jsem stránky zakládal v roce 2009, tak jsem nevěděl, jak rychle se budou plnit a zvětšovat. Další nápady a témata znamenají nové položky menu a to se pak musí ručně aktualizovat do každé html stránky, což je příšerně zdlouhavé. Nikdy jsem psát web moc neuměl a takové php (které by se taaak hodilo) neumím vůbec. Nicméně si lze vyhrát alespoň se základní strukturou html a grafickou podobou. Myslím, že oranžové bylo dost, až žije fialová :-)...číst dál článek.

17.12.2012 - Minisetkání u Slávka 2012.

Odpoledne 9. prosince 2012 bylo sice jasné, ale mrazivé. Kolem 14. hodiny se u mne zastavil Michal Kasala, který mě přivezl závěsné Óčko, které si dám do pokoje místo nudného lustru (který jsem již stejně dávno odstřihl a nechal si jen drát se žárovkou). Po nějaké době přijel i vždy dobře naladěný Petr Schvacha, který mi zase dovezl kryt na to Óčko, čímž se stalo kompletní. Také došlo na kšeft s výbojkama a další elektro veteší. Po té jsme se tedy rozjeli do nedalekého Hulína - Huléna, jak řékajó místní, kde nás již očekával Slávek se svojí (pořád a vše fotící) chotí. Již první pohled na balkon naznačoval, že půjde o velkého nadšence do starých svítidel...číst dál článek.

26.8.2012 - Teslathon 2012 / Ivo Skapa.

Je sobota, osmnáctého srpna 2012, deset hodin večer. V malé vesničce Domanín na jihu Moravy je tichý, vlahý letní večer. Po tropickém dni na návsi neštěkne ani pes, jen z některé zahrady se občas ozve hlasitější smích z grilovací párty. Náhle tu večerní idylu prořízne hlasitý, siréně podobný jekot a následně oblohu ozáří série blesků. Tentokrát ale příroda nehodlá zkoušet lidi. To naopak lidé dokazují svou schopnost a zručnost ve využívání jejích zákonů. Důkazem je obdivný jásot, který se ozývá ze dvora usedlosti č.p. 79, kde právě započal oficiální večer šestého ročníku Česko - Slovenského setkání Teslathon 2012...číst dál článek.

5.12.2011 - Světelné znečištění /Jan Kondziolka/.

Světelné znečištění, rušivé světlo, světelný smog… Pojmenování pro oranžovou oblohu, projev elektrické noci, „vyspělé“ civilizace, známka blahobytu a plýtvání. Tento negativní jev vzniká nehospodárným svícením, neúčelným směrováním světla ve svítidlech, ale i odrazem od povrchů. Za následek má nejen zvýšenou spotřebu elektrické energie, ale také dopady na přírodu, zdraví člověka a kupodivu přebytek světla nemusí vždy přispívat k bezpečnosti. Ale jak je to se světelnými zdroji? Závisí také negativní účinky světla na použitém typu zdroje?...číst dál článek.

5.9.2011 - Rozloučení s trafostanicí.

Když byl v roce 2009 ukončen provoz na letišti LKHO, bylo jasné, že staré stavby musí ustoupit novým. Pokrok se nezastaví. První demolici hangárů a okolních budov jsem prošvihl, ale další objekty letiště jsem již dokumentoval. Mezi posledními na ploše bývalého letiště zůstala administrativní budova, staronová vrátnice a právě trafostanice. Datum jejího postavení asi už nezjistím. Každopádně tu je od první poloviny 60.let. V letech 40. a 50. na jejím místě vedlo běžné vedení, tedy sloupy ukončení trafem, což samozřejmě později nemohlo vyhovovat pro prostory letiště. Trafo na sloupu nahradila budova trafačky. A co na ní bylo tak zajímavé, že o ní píši celý článek? To si musíte již přečíst sami...číst dál článek.

20.8.2011 - Překážkové návěstidlo Tesla Elektrosignál 43324.

Do sbírky se mi podařilo sehnat další typ překážkového návěstidla od Elektrosignálu Praha (na štítku také Tesla N.P.) s výrobním číslem 43324. Toto návěstidlo se používalo na letištích na objektech radiolokátorů, viz.dále. Jako světelný zdroj zde není neonová trubice, ale 100 W speciální žárovka, před kterou je skleněný červený filtr a to celé je pod rozptylovou čočkou. Díky panu V.K. jsem tak mohl doplnit svoji sbírku překážkových návěstidel. O tom, jak jsem svítidlo sehnal a jak jsem jej zrekonstruoval, je právě tento článek...číst dál článek.

18.6.2011 - Výroba neonových nápisů /David Hloušek/.

Vidět svítící neon je přitahující nebetyčný zážitek s nádechem historie a zároveň s otazníkem efektu místního úžasu, co vlastně uhrane a poutá. Člověk při pohledu žasne nad barevnou poutavostí, kombinací a tají dech, nad tím, jak tohle může vůbec fungovat a jak to pracuje. Některé neonové nápisy berou dech i svým provedením a nemusejí ani svítit.S velkým poděkováním a úctou ke všem co tohle zajímá, odkryji tohle tajemství na stránkách pana Patrika. Sám jsem tohle osobně prožil, co se týče výroby neonových nápisů. Stránky pana Patrika mě motivují k tomu se o tohle tajemství podělit s Vámi, co vás tohle zajímá...číst dál článek.

4.4.2011 - Repas neonových trubic /David Hloušek/.

P.T.: Na můj poslední článek o neonových návěstidlech se sešlo hned několik reakcí a jedna z nich mě přivedla k Davidu Hlouškovi, který mě informoval o tom, že neonové trubice se dají za jistých okolností repasovat - znovu naplnit a fungovat. V souvislosti se spirálou z minulého článku mi David napsal podrobný postup repasu. Text byl opravdu dlouhý a mě napadlo z něj udělat článek. David sám má doma návěstidlo typ 43860, které si také opravuje a udržuje v chodu. Následující text je dílem Davida Hlouška, kterému děkuji za umožnění publikování článku...číst dál článek.

16.2.2011 - Splnění snu s kulovou vyzařovací charakteristikou.

Jedno z prvních neonových svítidel z poloviny 50 let mě fascinovalo již před mnoha lety, kdy jsem ho viděl na disperčerské věži Holešovského letiště. Když jsem pak začal sbírat světelné zdroje, pořád jsem myslel na okamžik, kdy jsem zaváhal a nedokopal se k tomu, abych toto svítidlo zachránil před zničením. Ano, při bourání hangárů a věže svítidlo našlo svůj osud v hromadě sutin. A pak, v srpnu 2010, jsem si všiml podivného (podezřele - povědomého) válce na střeše jedné fabriky. A tím začala epocha návštěv, proseb, návrhů a telefonátů údržbáři do onoho podniku...číst dál článek.

7.2.2011 - Když se řekne TESLA.

Pod názvem Tesla se každému vybaví nějaká elektronická součástka či kompletní výrobek, hlavně za doby komunismu. Pokud jde o běžný život, vyráběli podniky Tesla kde co, od vysavačů přes hudební techniku a televizi až po žárovku, kterou někteří máme ještě v lustru. Nápis Tesla vévodil ale i na méně běžných věcech jako radiolokátory či (spolu s Elektrosignálem) kompletní letištní osvětlovací systémy. V tomto článku se můžeme seznámit se vším, co nese jméno - název - TESLA. A nemyslete si, že je to jen jméno vynálezce či bývalého národního podniku...číst dál článek.

30.9.2010 - Návštěva letiště Kunovice.

Jelikož jsem měl v práci po delší době volno, stejně jako kolega Honza, který měl v plánu jet na letiště v Kunovicích, požádal jsem ho, zda bych mohl jet taky. Návštěvu Kunovic jsem plánoval delší dobu. Ať již z důvodu žárovek, starých lamp, letištního osvětlení, ale samozřejmě i letadel a prohlídky letiště celkově. Ve sváteční úterý lilo jako z konve, ale přesto jsme cestu podstoupili. Honza musel, je instruktor létání a jel tam "pracovně". Já chtěl, bylo volno a jedinečná šance se dostat na letiště a přeci mě špatné počasí neodradí...číst dál článek.

17.4.2010 - Směr Kralupy nad Vltavou, podruhé.

Po čtyřech měsících se mi opět naskytla příležitost navštívit našeho největšího sběratele světelných zdrojů pana Slabyhoudka v jeho obchodě v Kralupech. Po domluvě jsme vybrali datum 15.dubna, dopoledne. Místo nudné cesty vlakem se podařilo sjednat povoz v podobě dodávky ve které jsme já a Pavel Jankuj (s polu s kolegou Martinem) měli hromadu místa na případné úlovky. Kromě zajímavé cesty jsem poznal i pozoruhodné zaměstnání Pavla a Martina. Do Brna jsem ještě musel ale dojet vlakem a proto vše začalo již v 5:00, když jsem nastoupil do oldskůlového motoráku a vydal se směr Kojetín...číst dál článek.

15.12.2009 - Lov na izolátory.

Izolátory stejně jako žárovky jsou určitě zajímavý sběratelský artikl. Jelikož vím, že Richard i Kutil sbírají mimojiné taky izolátory, napadlo mě zajít se podívat na jedno odlehlé místo u staré cihelny, kde by mělo být hodně staré elektrické vedení. K cihelně jsem se jednou v roce 2004 vypravil a aniž bych jen tušil, že někdo sbírá izolátory nebo že i já budu sbírat světelné zdroje, udělal jsem několik fotografií el.sloupů, protože mě zaujalo jejich stáří a odlehlost místa s cihelnou. Nicméně nyní jsem si už nebyl jistý, zda tam vůbec ty sloupy budou a tak jsem si tam musel udělat další výlet....číst dál článek.

9.12.2009 - Návštěva u dvou velikánů.

Během několika týdnů se mi podařilo navštívit naše dva velké sběratele. Pan Daněk vlastní nepopsatelnou sbírku izolátorů a pan Slabyhoudek má zase největší soukromou sbírku světelných zdrojů. K oběma mě pojila touha a dravost po získání nějakých výbojek a žárovek pro moji začínající sbírku. A zdlouhavá cesta do Čech se opravdu vyplatila. Viděl jsem neskutečný počet různých izolátorů pana Daňka, které byli všude kam jen oko dohlédlo, jejich tvary, barvy a velikosti podněcovali moje sběratelské nitro "sbírej, sbírej!" U ohromých několikatisíc wattových žárovek zavěšených v obchodě pana Slabyhoudka jsem zase zatoužil po nějaké té gigantické baňce a slintal jsem nad 24kW žárovkou...číst dál článek.

13.10.2009 - Světelné stožáry Holešovského letiště - In memory.

Když jste se v Holešově podívali směrem k letišti, viděli jste klasické panorama tvořené hangáry, budovou pro návštěvníky, dílnami a dalšími stavbami. Kromě toho tu však stáli také dva nepřehlédnutelné vysoké sloupy, dvě věže tyčící se do výšky cca 12 metrů. Tyto stožáry s osvětlením parkovací plochy pro letadla zde stáli v době největší slávy našeho letiště, kdy svítili při nočních odletech či příletech pravidelné linky Holešov - Praha a zpět. Stáli zde ještě docela nedávno. Tyčili se do nebe jako poslední monument padlého letiště. Pod silou bagrů padli oba sloupy dne 24.9.2009 v brzkých ranních hodinách. Na památku jim věnuji tento článek...číst dál článek.

18.8.2009 - Jak mi učarovaly žárovky a výbojky aneb všechno začalo nevinnou procházkou na letiště.

Bylo to jednoho hezkého letního odpoledne roku 2006, když jsem se na kole vydal k našemu letišti v Holešově. Tehdy se o jeho bourání jen žertovalo a vůbec jsem si nedovedl představit, že by zmizeli všechny ty hangáry, věže a lampy...a hele, pod tím keřem je cosi zajímavého! Hmm, divná žárovka, asi ji tu nechali, když měnili veřejné osvětlení. Na baňce čtu: Tesla RVL...číst dál článek.

zpět